Bližnjice za tipkovnico

Vem, da ne poznam mnogo uporabnih bližnjic na tipkovnici. Enkrat sem vidla en seznam, pa si ga očitno nisem spravila oz. ga več ne najdem. Stric Google pa mi ponuja odgovore vezane na različne operacijske sisteme. Ker jih je v odprtokodnem sistemu mnogo, me zanima, če poznate kak tak uporaben seznam, ki bi bil uporaben za različne sisteme. Sicer uporabljam trenutno KDE Neon. Hvala!

1 všeček

Tule je en seznam:

Sicer jih je na voljo še cel kup, bomo še raziskali in jih zbrali tule na enem mestu. Za začetek pa nekaj ključnih. Tipka Super (“okno” med Ctrl in Alt spodaj levo):

Super = meni programov
Super + + = povečaj (lupa)
Super + - = pomanjšaj (lupa)
(prvi + je mišljen kot “klikni hkrati”)

Alt+preslednica = iskalnik Krunner

Kot je @ugowsky1 omenil, :window: tipka ima več imen:

  • najstarejši imeni še iz 1970ih sta Meta in Super na Lisp / Unix
  • Command (oz. ali Apple) iz 1980ih na Macintosh
  • Win(dows) iz 1990ih na Windows
2 všečka

Če koga res zanimajo Meta, Super, Command, Control, Alt, AltGR, Win itd. ter njih zgodovina in kako se ene v druge prevede (mogoče), je ta tema zanimiv začetek zajčje dupline:

Ola,

za KDE Neon so bližnjice tule: Common Keyboard Shortcuts
Nepogrešljive so mi še bližnjice za brskalnik, v mojem primeru Firefox: Keyboard shortcuts - Perform common Firefox tasks quickly | Firefox Help

Za urejanje besedila redno uporabljam:
CTRL + Backspace = pobriše celo besedo na levi strani kazalca
CTRL + Delete = pobriše celo besedo na desni strani kazalca
Te bližnjici delujeta tudi v urejevalnikih besedila in tudi pri npr. urejanju imen datotek/map.

CTRL + F = iskanje besedila
Ta je praktično “must use” za iskanje neke besede v besedilu.

1 všeček

Kaj več kot Ctrl+Alt+T (Terminal) ali Ctrl+Alt+Del (izklop računalnika na Fedori) še nisem uporabljal. :slight_smile:

Ponavadi je “windows tipka” in potem natipkaš ime programa. To deluje v vseh sodobnih opercijskih sistemih se mi zdi (nisem probal na KDE).