Fish shell – splošna debata o prijazni lupini za 1990-a leta

Fish – Friendly Interactive Shell – je super lupina za konzolo.

Ta tema je namenjena kakršnim koli vprašanjem in splošni debati glede nje.

Uporabljaš Fish in imaš nekaj kulskega za delit? Povej!

Si začel ali bi rad uporabljal Fish, pa te nekaj zanima? Vprašaj!


P.S. Vic z 90’s je v tem, da se ostale lupine kot da so narejene še za naprave iz 1970ih. Do neke mere so res, saj je tty kratko za teletypewritter oz. teleprinter in večina lupin je kompatibilna z njimi.

Imaš kakšno primerjavo iz prve roke z zsh? Sam uporabljam tega, skupaj z https://ohmyz.sh/ in sem izredno zadovoljen (sem pa vedno radoveden za kakšne alternative :smiley: )

Pred Fish sem tudi sam bil kako desetletje na Zsh. Sem imel tudi svoj lasten prompt:

Zsh je mega in super zmožen, ampak meni je bil prezakompliciran za razumet kako stvari delujejo.

Fish je out-of-the-box cca. tako kot dobro nastavljen Zsh, samo da je vse lažje nastavljat in lažje razumljivo.

Sintaksa je tudi bolj logična, kar sicer mestoma ni kompatibilno s POSIX, ampak, odkrito povedano, mi je to povsem OK. Fish je prva lupina v kateri redno skriptam v živo in tudi shranjujem skripte.

Najbolj kul mi je, ker lahko začneš kar interaktivno pisat skripto in jo testiraš med tem ko pišeš in s sintakso sproti vidiš kje ga serješ. Potem če ti je funkcija kul, pa enostavno z funcsave shraniš za prihodnje.

Ima pa tudi “manager” podobne OhMyZsh:

2 všečka