Konzolni ukazi za otroke

Pred kratkim je sin (osnovnošolec) izrazil željo, da ga naučim kakšen konzolni ukaz. Na hitro mi je prišlo na misel samo par ukazov, in sicer ls, ls -lha, cd, cat, last in w.

Ker sem videl, da mu je zanimivo, sem mu za finto na enem oddaljenem sistemu naredil račun in mu pokazal kako se preko ssh poveže tja. Tam sem naredil dve datoteki prva je bila skrivnost.txt in je vsebovala namig, da pogleda skrite datoteke. Druga je bila pa .velikaskrivnost.txt, kjer je pisalo, da je rešil izziv.

No, zdaj razmišljam, da bi naredil malo bolj kompleksen sistem. Da najprej naredim en cheatsheet konzolnih ukazov, ki jih mora uporabiti, potem pa mu na oddaljenem sistemu pripravim izzive, ki jih mora opraviti.

Ima kdo kakšno idejo kaj bi se dalo narediti? Par idej imam že:

  • naredim kakšen skriti direktorij
  • kakšna stvar je base64 kodirana
  • v neki veliki datoteki “skrijem” namig, ki ga lahko najdeš z ročnim pregledovanjem ali na hitro s pomočjo grep-a

Kateri bi bili tisti osnovni ukazi, ki bi jih bilo smiselno vključiti v cheatsheet?

4 všečke

Mogoče, da je namig razdeljen v dve datoteki (ali več) in ju mora s catskupaj »zlimat«.

Podobno, samo da je namig v imenih datotek, ampak da vidi kaj je napisano, jih more urediti v časovnem vrstnem redu, kot so bile shranjene, ker navaden ls jih bo uredil po abecedi. (rešitev je torej ls --timesort)

Napredna varianta bi bila potem oboje hkrati. Da mora namig / rešitev dobiti z ls --timesort | xargs cat.

Par ukazov, ki so mogoče kulski, ko začneš:

  • ps – vedno kul videt kaj teče (vsaj meni je bilo, še posebej kaj drugi uporabniki poganjajo)
  • whoami – lahko ga pustiš logiranega kot drug user, pa da ugotovi zakaj so stvari drugačne
  • hostname – podobno, da ugotovi, kje je
  • uname – lahko skriješ namig tam
  • mogoče ideja, da razišče malo z echo (ali set --show v Fish) razne variable
  • grep (ampak, to je mogoče že napredno)

trenutno mi pade samo na misel whereis …se opravicujem je bil ze dolg dan… je pa res da lahko zguglas kake terminal ukaze… pomoje če pobrskaš linux terminal commands pa se omejis na slike (ja slike) ker razni ljudje delajo cheat sheets kot promocijo bi sigurno še našel kak fajn ukaz za osnovnošolca.

Super ideja. Bi imel mogoče čas in voljo spisati v obliki navodil? Bi lahko bila super delavnica za otroke.
Lahko objavimo na strani Na-prostem.si

1 všeček

V bistvu nameravam točno to. En del (namenjen otroku) bodo ukazi in njihova razlaga s primeri. Drug del bo pa kako postavit izzive.

Kdaj… ko bo čas. Trenutno sem na letališču v Atenah in čakam na let naprej… :smiley:

1 všeček

Mogoče neumna ideja …ampak, kaj ko bi imel nek multi-user strežnik, ki bi bil namenjen, da se novinci na njem učijo?

Pa imamo gor lahko par osnovnih storitev ipd. Lahko tudi talk gor tečemo, da se IRL pogovarjajo tisti, ki so logirani :smile_cat:

Moji si izpustili Linux in si lomijo zobe v minecraftu :innocent:

/give @p command_block 64
/clone 302 3 2 300 1 0 ~ ~2 ~

… in tako naprej :slight_smile:

Matej Kovačič hvala za podelitev zanimive idejne spodbude… :+1: :+1: :+1:

Ja, objava takšnega seznama bi bila super priročna zadeva, pa ne samo za otroke, ampak tudi novince, kar je nakazal tudi Lapor, Hook pa je stopil še korak dlje.

Se opravičujem, a dovolite mi prosim, da podelim še kakšno mojo idejo…

Kaj pa če bi se ravno vi 3je, pa ev. še kdo drug, dogovorili za solidarnostno akcijo in spravili v življenje kakšen takšen seznam z ukazi, ki bi morda bil razdeljen na uvodni del /otroci & novinci, + napredujoči uporabniki….?

Lahko pa evt. s skupnimi močmi tudi napišete ciljno brošurico z naslovom (»Ukazi za Linux - od malega do velikega«) in vanjo vnesete absolutno večino tega kar obstaja, najbolje seveda vse, pa jo potem tržite po simbolično solidarni ceni…

Če druga ne, bo vsaj nek skromen preliv s katerim se morda pri vsakem od vas pokrije strošek 1-2eh rezervoarjev goriva, ali kaj podobnega…

Se razume, če takšnih ukazov le vseeno ni preveč (pojma nimam, ker delim samo idejno zamisel), ali pa če že celo kakšno takšno delo te smeri morda ne obstaja.

Skratka, jaz bi npr. takšen »delovni pripomoček« RES takoj nabavil oz. v trenutku doniral znesek X, ker ravno sedaj se sprehajam po spletu (Amazon & Co,) in iščem literaturo za začetnike, ker v naslednjih dneh dokončno pričenjam s prehodom……

Prijazen pozdrav vsem skupaj,

SLOMANN (Leon)

Za otroke je včasih terminal grozen in nezanimiv ker so navajeni na grafične vmesnike.

Ironično je bilo v starih časih (BASIC) dosti lažje z programskimi jeziki risati po ekranu, kjer potem lahko otrok sam najde motivacijo in se uči nekaj uporabljati.

Za ta namen sem (tole sicer ni za Bash kot je tema te niti, ampak za PHP), začel delati tole: Jure Sah / PHP EasyFB · GitLab

Morda uporabno. :slight_smile:

LP,
Jure

Nekaj idej:

inxi -b – izpljune lepo oblikovane osnovne specifikacije računalnika. Program zmore veliko več, predlagam ogled ostalih opcij.
tail – super, za pogledat zadnjih nekaj vrstic datoteke, običajno “loga” (beri: dnevniške datoteke)
yes – mogoče najbolj enostaven način za obremenit procesor (kaj je yes?).
wc – koliko besed ima seminarska naloga, ki jo moram oddati do danes zvečer? Poženi wc.