Multiplekesrji za ukazno vrstico

To je ena zelo uporabna zadeva za tiste, kateri preživite veliko časa v ukazni vrstici, ali še posebej za tiste, ki ste velikokrat povezani v ukazno lupino kakšne oddaljene naprave.

Gre sicer za orodja, ki vam omogočajo, da ukazno lupino razdelite na več pod-lupin, katere imate lahko prikazane vzporedno ali celo skrite v ozadju.
Precej priporočljivo za uporabo v primerih, ko na strežniku izvajamo nek proces, kateri bi polomil strežnik v primeru, da se predčasno prekine. Sem že velikokrat videl, kako so ljudje obžalovali, da so kakšne enkripcije ali podobne stvari poganjali brez multiplekserjev.
Najbolj znana primera sta verjetno tmux ter GNU Screen.
Pred kratkim sem pa zasledil enega, ki zgleda še najbolj napreden ter najbolj začetniku prijazen od vseh:

En zanimiv je tudi twin, ki je nekakšen okenski vmesnik za terminalna okolja. Zaslonska slika verjetno najbolje prikaže ta koncept.

Jaz sem si na mojih strežnikih nastavil stvari tako, da se mi tmux požene avtomatsko, ko se povežem na strežnik. Ker uporabljam lupino fish, sem to skripto napisal v nastavitveni datoteki $HOME/.config/fish/config.fish, ampak verjamem, da se da to dovolj enostavno prevest v obliko, katero bi uporabniki lupine BASH dali v .bashrc:

if [ -z "$TMUX" ] && [ -n "$SSH_TTY" ];
  exec tmux new && exit
end

Torej psevdokoda tukaj je sledeča:
Novo tmux sejo zaženi zgolj če nisi že znotraj tmux seje ter če se povezuješ čez SSH.
na koncu je tudi && exit, da se tmux seja tudi zapre, ko uporabnik namenoma zapusti lupino (Ctrl+D)

in pa če imam že vašo pozornost, bi vam povedal še za FZF:

ta zadeva so baje steroidi za ukazno vrstico
tako napredna, da še sam ne vem, kaj vse zmore
jaz ga uporabljam zgolj zato, ker navadno Ctrl+R brskanje po zgodovini ukazov spremeni v precej bolj napredno iskanje

2 všečka

Tudi jaz razmišljam, da bi s tmux na zellij prešaltal (grozno ime edino).