Spoštovani kolektiv,
Kot bodoči oz. bolje rečeno skorajšnji uporabnik odprtega programja se na vsak način moram tudi pod nujno dotakniti poglavja vse-splošne varnosti in morebitne ranljivosti samega sistema Linux nasploh, pa naj to zveni še tako abstraktno in naivno……
V obzir želim zajeti namreč vse hipotetično-možne potencialne nevarnosti, od A-Ž, ki bi lahko v kakršnemkoli smislu, bodisi vsaj ogrozile, ali celo prizadele sam sistem, pa ev. izničile tudi moje delo in mi skrajnem primeru odtujile ev. celo še kakšne podatke, itd., ker kriminala pa je res čedalje več….
Na Linuxu bom pričel z aktivnim delom v 1vi polovici oktobra.
Najverjetneje bom startal z distribucijo Linux Mint/Cinnamon, a obstaja pa tudi možnost, da že takoj od samega začetka, startam z Ubuntom (je pač malo v zraku).
Je pa ta slednja opcija seveda malo manj verjetna, čeprav čisto izključena pa le ni, pa tudi celo kakšna 3ja varianta pride v poštev (še ne vem kaj prinese jutrišnji dan)….
No, pa tudi noben strahopetec nisem glede samega eksperimentiranja, ampak sedaj trenutno (še) zbiram informacije/podatke, tehtam in preučujem različne opcije….
Sprva ga bom cca. +/-30 dni vsaj okvirno testiral za bolj kot ne surfanje in enostavnejša opravila v različnih smereh ter preizkušal predvsem tisti del aplikacij, ki jih potrebujem za svoje trenutne potrebe, kot tudi skorajšnje aktivnosti, s katerimi želim pričeti v začetku prihodnjega leta.
Tako kot za absolutno večino spletnih trgovcev je načeloma poleg uporabniku prijazne platforme na 1em mestu seveda predvsem max. možna varnost, katero pa večina vseeno zanemarja, oz. prehitro pozabi nanjo, žal in na žalost….…!!!
Glede visoko-opevane varnosti Linuxa sem v zadnjih nekaj letih seveda prebral kar nekaj prispevkov, ampak mnenja so se tukaj delila in to tu in tam celo zelo močno, saj so odpirale tudi vsemogoče hipoteze (logične in upravičene seveda), češ zakaj je Linux (še vedno) toliko bolj varen od MSovih aplikacij.
Seveda je bil Linux vedno nesporni zmagovalec v smislu primerjalne varnosti napram MS, ampak so pa ljudje (strokovnjaki) vedno zatrjevali predvsem to: »vprašanje koliko časa bo še Linux tako varen«?
OK, to se sliši sicer logično, ampak predvsem pa malo prekomerno špekulativno in zaenkrat sploh ne mislim razmišljati še o tem, kaj se bo na tem odprtokodno-aplikacijskem trgu dogajalo čez kakšnih 10-15-20 ali celo več let. No, vsaj v tej dani fazi ne, zagotovo ne….
Nadalje so trdili, da je na Linuxu toliko manj potencialnih nevarnosti ravno zato, ker je skupno število globalno-aktivnih uporabnikov minimalno, pa se hekerjem sploh ne da ukvarjati z njimi, saj jim MS platforma nudi več kot dovolj izziva in veselja, ker tukaj pač rezidira absolutno večinski del svetovne populacije.
Ampak, se pa baje (nepridipravi) vsakega toliko časa spomnijo tudi Linuxovih zapriseženih entuziastov in v pozdrav pošljejo kakšen virus/spayware, ali pa poskrbijo za vdor v ta ali oni sistem….
Koliko je % gledano takšnih primerov pojma nimam, ker enostavno ne sledim to vrstnim, statistikam, ampak želim pa si vsaj nekaj konkretnih nasvetov, kako se npr. lahko v max. možni meri zaščitim na teh platformah, ki so zame popolnoma nove….???
Se opravičujem, ker se sicer deloma ponavljam, ampak resnično si želim postaviti max. možno varno delovno okolje, kot tudi zasebno sfero… !!!
Moja vprašanja gredo v tej smeri:
- Ali obstaja pri Linuxu tudi kakšen tako imenovani varnostno-požarni zid, s katerim onemogočiš nepridipravom sleherni vdor v tvoj sistem (to zveni najverjetneje utopično, pa niti sam NE verjamem v to, da je 100% zaščita sploh možna, ker menim, da je enostavno pač ni)?
Tukaj se mi gre pač za zaščito intelektualne lastnine/delo (to me skorajda najbolj skrbi), svojih osebnih podatkov (vključno z bančnimi) in pa spletno nakupovanje/plačevanje robe in vsemogočih storitev.
-
Kako je kaj z virusi/trojanci na Linuxu in kaj lahko sploh storim na tem področju?
-
Kaj pa pravite dolgoletni profesionalni uporabniki na temo Spyware in industrijskega vohunjenje (konkurenca nikoli NE spi) ?
FACIT:
Kaj bi sploh storili Vi, ki že imate za sabo določeno kilometrino, posedujete pa tudi globlje in širše znanje…?
Čemu bi še prav posebno posvetili pozornost in kako bi se sploh zaščitili na celi liniji…. ?
Za vaše cenjene komentarje in namige se Vam že vnaprej iskreno zahvaljujem in vas prijazno pozdravljam,
SLOMANN (Leon)